Чи траплялося, вам, дорогі читачі закрутитися від великої кількості справ, зобов’язань, почуттів і спілкування, та так, що потім важко відповісти собі на питання: хто я в цьому вирі? Чого я хочу зараз?
Якщо Ви хоча б раз в житті виявлялися в такій ситуації, можемо разом досліджувати такі теми:
як я дійшов (ла) до такого життя;
як відразу бачити, що я входжу в круговорот подій і зупинити себе, повернутися в комфортний стан;
як повернути собі відчуття внутрішнього комфорту, коли він втрачений.
У вивченні цих питань нам допоможе, Олена Хорина, психолог, фахівець з транзактного аналізу.

TTA: підкажіть, Олена, які рекомендації, Ви могли б дати?
Олена Хорина: Моя пропозиція досить проста – «навчитися добре себе почувати» в сенсі

добротно відчувати себе на тілесному рівні, розбиратися в своїх почуттях і емоціях і уважно відслідковувати зміст своїх думок, свідомо обирати свої вчинки. І все. Цього цілком достатньо, щоб вловити найменші зміни в своєму стані, сказати собі «стоп» і повернути себе в комфортний стан.

За умови, що Ви практикуєте, і навички уже сформовані.
TTA: Якщо все це знають і вміють, то, що заважає цими навичками користуватися і залишатися в комфорті?
Олена Хорина: це слушне запитання. Пропоную, зробити паузу прямо зараз … і відповісти собі на нього ….
TTA: відповідь на питання: чому я знаю про себе так багато і залишаюся байдужим (ой) до себе, неоднозначна … З одного боку, все – просто, а з іншого – не все так лінійно, як логічна конструкція, особливо, коли мова йде про почуття й емоції … саме вони створюють відчуття вихору, торнадо і інших природних явищ … а з природними явищами не всі винаходи цивілізації можуть впоратися …
Олена Хорина: Дозволю викласти Вам свою версію того, що відбувається. В основі втрати комфортного внутрішнього стану знаходяться внутрішні чинники і зовнішні. Внутрішні – Ви робите собі виклик, ставите цілі, завдання, а потім вчасно не відчуваєте, що порушили власні кордони можливостей, потреб, комфорту. Умовно кажучи, взяли більше, ніж можете забрати.
TTA: А зовнішні чинники, адже їх регулювати складніше ніж внутрішні?
Олена Хорина: Зовнішні фактори не надто відрізняються від внутрішніх, особливо, якщо Ви спочатку з собою домовилися про всі виклики, цілі і завдання, перш ніж вступили в домовленості з іншими людьми. А потім вчасно не побачили, що також взяли більше, ніж можете забрати. Говорячи психологічно, Ви самі порушили свої кордони в домовленостях з іншими людьми і не побачили цього. І від цього недобре, а зобов’язання виконувати треба. Будь-яке відчуття дискомфорту в тілі, емоціях, думках і вчинках – вірні тому ознаки.

Якщо Ви навчилися такі ознаки дискомфорту відразу ж відчувати і визначати, то Вам не важко буде сказати собі «стоп» і повернутися в свої кордони: уявлення про себе, потреби, бажання, можливості. І переглянути домовленості, якщо це можливо, з урахуванням відновлених меж.

TTA: Підкажіть, що робити, якщо навички добре себе чути, бути з собою в хороших відносинах не сформовані?
Олена Хорина: – саме час цим зайнятися. Почати можна з простого питання до себе: «чи добре мені зараз?» Якщо «ні», тоді, «які мої важливі потреба / моє право порушено?», «Що мені необхідно, щоб повернутися в стан внутрішнього комфорту?» Послухайте себе, побудьте в тиші …. Це можуть бути добрі слова собі, визнання якихось своїх вкладів, прийняття і визнання своїх почуттів по якомусь приводу, заспокоєння себе, в разі страху, турбота про себе в разі втоми, прийняття свого розчарування по якомусь приводу, все, що може задовольнити Ваш внутрішній дефіцит. Це можуть бути слова визнання від близьких Вам людей, які варто попросити у них, будь-яка допомога і підтримка від інших людей. Це може бути будь-яка турбота про тіло: ванна / теплий душ, масаж, гімнастика, йога, соматичні руху, медитація, дихальні практики і т.д.

Суть одна: ми повертаємося в стан внутрішнього комфорту, коли можемо забезпечити собі спокій на всіх рівнях: тіла, емоцій, розуму.

TTA: Що робити якщо впорається самостійно не виходить?

Олена Хорина: Якщо розвинути навички уважного ставлення до себе самостійно не виходить, зверніться до психолога, в цьому випадку саме психолог може Вам показати «як це бути уважним (ою) до себе», як мінімум допоможе побачити які свої внутрішні кордони Ви порушуєте без усвідомлення і разом з Вами буде досліджувати варіанти задоволення внутрішнього дефіциту. А рішення Ви будете приймати і реалізовувати самі – це Ваша частина відповідальності.
ТТА: Як бути, якщо сили закінчилися, а зобов’язання виконувати треба?
Олена Хорина: Часто буває так, що обсяг наших зобов’язань перед іншими людьми перевищує обсяг зобов’язань перед собою і це теж призводить до внутрішнього дисбалансу. Виходить, що інші люди стають для Вас більш важливими, ніж Ви самі для себе. Це теж варіант порушення власних кордонів. Гірше, коли зовнішні зобов’язання скоротити неможливо. Тоді слід знайти спосіб хоча б на час, дати собі більше турботи, уваги, прийняття і любові, щоб Ваших сил вистачило на завершення зовнішніх зобов’язань. Як тільки Ви собі дасте то, що Вас збалансує, у Вас з’являться нові сили, щоб відчути себе легше, прокинутися і / або завершити дані перед кимось зобов’язання.

Ніхто не може бути важливішим, ніж Ви самі!

Буває і так, що наші кордони змінилися, а ми цього не побачили і намагаємося робити щось, виходячи з неактуальних уявлень про себе. Наприклад, підлітки не сплять ночами, граючи в ігри або зависаючи в соціальних мережах. Вони виходять з того, що вони дорослі і самі вирішують, що їм робити. Але, дорослі люди знають про потреби в доброму сні і не стануть себе виснажувати заради задоволень, у всякому разі, свідомо! Чи не стануть зловживати алкоголем і вести руйнівний спосіб життя, розповідаючи собі про внутрішню дорослості. Або люди похилого віку, якщо вони відрефлексувати свої кордони, не виходитимуть в мороз легко одягненими, без головного убору; не будуть у спортзалі піднімати штангу без соответствущего підготовки.

Проведіть внутрішню роботу по визначенню Ваших потреб, бажань і реальних можливостей і дійте згідно актуальним кордонів.

TTA: На що ще варто звернути увагу?
Олена Хорина: У стані напруги, великих почуттів і стресу, наша здатність думати по ситуації знижується і виникає серйозний ризик взяти на себе неадекватний силам, ситуації і можливостям обсяг зобов’язань, виконати який виявиться складно.
Пропоную Вам в цьому випадку, домовитися з собою і не приймати важливих рішень, поки Ви не відновитеся в своїх кордонах.
Пару вправ Вам на допомогу.
1. Сядьте зручно, розправте плечі, м’язи обличчя і шиї, «теплими руками» зніміть напругу по всьому тілу. Розслабтеся, і дихайте глибоко. Закрийте очі і згадайте приємну ситуацію, в якій Вам було дуже добре. Поверніть своєму тілу таку радість відчувати себе вільно і добре.
2. Дихальні вправи з практики йоги: вдих животом на 4 рахунки, затримка дихання на 4 рахунки, видих на 4 рахунки і затримка дихання на 4 рахунки. Мінімум 3 хвилини так дихаємо. Якщо можете дихати на більшу кількість рахунки, будь ласка. Робіть тільки те, що вам під силу.
3. Ноги на ширині плечей, на вдих піднімаємо руки вгору, наче тягнетеся до неба, на видиху різко опускаємо вниз, як – ніби, скидаємо напруга.
4. На вдих – вдихаємо енергію, на видиху – видихаємо напругу.

Бажаємо вам бути з собою в хороших відносинах і піклуватися про себе щиро!
Щиро з Вами, команда Top Talent Agency і Олена Хорина, психолог

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *